גם אם "אין בעיות מיוחדות"- לא "סוגרים שידוך"

הרב שמואל גנוט

קורס הדרכת חתנים

אחד הנושאים הרגישים בעולם החרדי הוא שידוכים – בחורי ישיבות ובנות סמינר מגיעים מעולם סגור לתוך עולם שלם שהם לא מכירים ולכן מדריכי חתנים ומדריכות כלות חייבים להיות בעלי רגישות מיוחדת והבנה של העולם הזה. קורס מדריכי חתנים ומקבילו קורס מדריכות כלות של מרכז דעת נותן את כל הכלים והידע הדרוש להכין את הנשמות לעולם שהם יוצאים אליו.


איך מתבצעים שידוכים

לא מעט שידוכים 'מתגלגלים' בצורה שההורים מקבלים הצעה שמוצאת חן בעיניהם, מבררים, ומדרבנים את בנם לצאת להיפגש. 'אתה מעוניין בעוד פגישה?' הם שואלים אותו, והוא מסכים, מחוסר ידיעה והכנה להיכן הא נכנס. 

אין סיבה שלא (וגם לימדו אותו שצריך מאד להזהר מלפגוע בבת ישראל כשרה וצנועה…) והוא יוצא לפגישה שניה, שלישית ורביעית, כאשר לא תמיד הבחור עצמו מפנים מה באמת קורה. נסגר השידוך והבחור מתחיל להתכונן, לקנות בגדים, חליפה יפה ועניבה תואמת. ומה עוד?!….

אלו מעשים שבכל יום, חתנים ואברכים רבים יכולים להעיד על כך. זה לא שאין לו זכות בחירה ואפשרות לומר 'לא', אבל הוא לא באמת מפנים מה שקורה. קצב האירועים הרבה יותר מהיר מכפי שהוא יוכל לשלוט על העניינים.

לעיתים ההורים לוחצים על בחור להיפגש ולכן בחור ניגש מתוך פיזור הדעת ולחץ על מנת לרצות את הוריו והוא לא מגיע מוכן לקראת הצעד החשוב ביותר בחייו! 

ולקראת החתונה איך ההכנה?

אותה שאלה יכולה להישאל גם על הדרכת חתנים והדרכת כלות. הכל היום כתוב ובכל זאת, ברור שמה שמובא בכתובים, כתוב באופן יבש וכללי מאד, חסרות ההמחשות, הדוגמאות, ההשלכות הפרקטיות וכדומה. מצד אחד – מדובר בתקופה מאד חשובה ומכריעה בחיים; מצד שני – על הבחור להחליט בזמן קצר החלטות הכי גורליות בחיים. ולכן חשוב לקבל הכוונה והדרכה מקצועית ותורנית.

כשאנשי עסקים נפגשים לצורך סגירת עיסקה טובה, הם בודקים היטב את כל פרטי העסקה מכל צדדיה, מפעילים מגוון עצום של דרכים יצירתיות כדי לדעת מה הם מבקשים לרכוש, בודקים בזהירות כל פרט בטרם הם חותמים על העסקה. ואילו פגישה למטרת שידוכים, זו עסקה שנעשית לכל החיים; אין זו רק רכישת חברה מסוימת מבעליה שאפשר תמיד למכור אותה הלאה – אלא חיים רצופים במשך יובל שנים ויותר עם אותו אדם – ומה קורה? בחורים פשוט מתרשמים התרשמות חיצונית וכללית מידי  מהבחורה, ו"אם אין בעיות מיוחדות", הם "סוגרים שידוך"….

פעמים רבות ההדרכה של הורים, היא מוגבלת מאד. אין כמו מקרים מהחיים, דוגמאות מוחשיות כדי שבחור היקר יבין שפגישה היא דבר מכריע וחשוב ולא רק "מפגש היכרות" גרידא. "לעתים נכנסים לסבך של דקויות, שבחור פשוט לא יודע איך להתמודד איתן", אומר זיגלבוים. "לסגור שידוך רק כי 'לא ראיתי סיבה להגיד 'לא", זה מעיד על בעיה.

ואת זה במרכז דעת באנו לפתור

 במרכז דעת פתחנו את קורס הדרכת חתנים שבו יושבים רבנים ואנשי חינוך דגולים ומדריכים איך לגשת לנפש הנער, איך לפנות אליו בצורה שיבין הכול בצורה תקינה.

קורס הדרכת כלות שבו יושבות נשים צדקניות ורגישות שנותנות למדריכת הכלות את הכלים להבין לנפש הנערה, לדבר על החששות והפחדים ולפרקם אחד אחד עד שהכלה תיהיה רגוע ושמחה לקראת היום המאושר בחייה. 

פנו עוד היום למרכז דעת ותצטרפו למקצוע הנעלה הזה.

 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן