סופר סת"ם – ההסבר המלא

הרב שמואל גנוט

קורס סופרי סתם

איך המקצוע "סופר סת"ם" התחיל

מייד לאחר מעמד מתן התורה בהר סיני, התפתח אחד המקצועות הקדושים והחשובים ביותר בעם היהודי, המקצוע של סופר סתם. סופר סת"ם הוא איש המקצוע שיושב וכותב בצורה ידנית לחלוטין את תוכנם של ספרי תורה, מזוזות ותפילין (סת"ם). זה המקום לציין כי לא כל כתבי הקודש נכתבים באמצעות הלכות הסת"ם. כך למשל, סידורי תפילה, ספרי תנ"ך מלא וספרי תפילה אחרים, הם למעשה ספרים המיוצרים באמצעות דפוס. כתיבת הסת"ם מבוצעת על גבי קלף שעומד בהלכות הסת"ם ועל פי שורה של הלכות החלות באופן ספציפי על ספרי תורה, מזוזות ותפילין. יחד עם זאת, סופר סת"ם עוסק בכתיבת סת"ם בתחומים נוספים שהיותר מוכר שבהם הוא כתיבת גט במעמד הגירושין.

כתיבת סת"ם – עבודת קודש

במובנים רבים, מקצוע כתיבת הסת"ם הוא מקצוע כמעט על אנושי וזאת לאור ההלכות המחמירות מאוד שחלות עליו. מורכבות המקצוע נובעת משלוש סיבות מרכזיות:

  • כתיבה ללא טעויות
  • כתיבת מזוזות ותפילין חייבת להתבצע במציאות נטולת טעויות. לאורך כל כתיבת המזוזה או התפילין, מההתחלה ועד הסוף, אין לבצע אף לא טעות אחת ולו הייתה טעות כזאת, לרוב לא ניתן יהיה לחזור ולתקן.
  • מחיקת טעויות כמעט ובלתי אפשרית

ההלכה מאפשרת למחוק טעויות מאוד ספציפית שהתרחשו במהלך כתיבת סת"ם. יחד עם זאת, גם אם ישנו האישור ההלכתי למחיקת הטעות, קיים קושי פיזי למחיקתה מעל גבי קלף. את המחיקה יכול סופר סתם לבצע באמצעות גילוח הקלף באמצעות תער, מה שגורם להרס של הקלף ועלול להוביל לפסילתו.

איסור מחיקת שמות קודש

בין הטעויות שאותן לא יכול סופר סת"ם לתקן ישנה הטעות בכתיבת שמות קודש ושמות השם. במקרה שביצע הסופר טעות בכתיבת שם השם, יהיה עליו להתחיל את הכתיבה כולה מחדש.

על שלוש סיבות מחמירות אלה ניתן להוסיף את הצורך של סופר הסת"ם לשנן ולחזור על ההלכות. כחלק מתהליך כתיבת הסת"ם, מחויב סופר סתם לחזור על הלכות הסת"ם מדי בוקר לפני הכתיבה ומדי לילה בסיומה. כמו כן, חייב סופר הסת"ם להיטהר במקווה בכל יום. המחמירים מבצעים טבילה במקווה לפני כל כתיבה של שם השם.

עבודת הסת"ם – מיומנות וכוונה

מיומנות וכוונה הן שתי אבני היסוד של כתיבת הסת"ם ובהן חייב להקפיד כל סופר סת"ם. את מקצוע כתיבת הסת"ם מאפשר לכם לרכוש מרכז דעת, תוך מתן סט מלא של כלים וידע מקצועי, שיאפשרו לכם להפוך לכותבי סת"ם בכירים. יחד עם זאת, את המיומנות האמיתית תוכלו לרכוש רק לאורך זמן ולאחר שתאלצו להתמודד עם כל שלל האתגרים המחמירים איתם צריך סופר סתם להתמודד במלאכתו. מרכז דעת יעניק לכם את הכלים הדרושים לכם ויבהיר בפניכם את הלך הרוח הקדוש שצריך ללוות אתכם בעבודתכם. משם הבמה היא כולה שלכם, להמשיך את מסורת כתיבת כתבי הקודש שישרתו את הדור הזה והדורות הבאים של העם היהודי.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן