כמה מרויח סופר סת"ם?

הרב שמואל גנוט

קורס סופר סתם

שמא אתה מחסר אות אחת או מייתר אות אחת – נמצאת מחריב את כל העולם כולו; האם מדובר על עבודה שעושים בנוסף לעבודה אחרת?; אחריות מלאה בסיפוק אדיר ומקצוע מכובד

הרבה משפחות מתפרנסות בכבוד מכתיבת ספרי תורה ומזוזות. מהו השכר של סופר סת"ם?; עבודת סופר סת"ם היא עבודה מלאת אחריות עם קדושה אמיתית שיש עליה שכר גם בעולם הזה וגם בעולם הבא.

לפני שנתחיל, נסביר, מהי עבודתו של סופר סת"ם?

את סופרות הסת"ם לומדים בקורס סופר סתם שבו לומדים לעסוק בכתיבת ספרי תורה, מגילות ומזוזות (ובראשי תיבות – סת"ם). הכתיבה נעשית על גבי קלף, באמצעות עט העשוי קנה או נוצה, עם דיו המיועד לכך. בעבר כתבנו מאמר שלם על מה זה כתב של סופר סתם ומקורו.

לא רבים יודעים, אבל מלבד כתב יפה שנדרש מהסופר, כתיבת סת"ם היא כתיבה מורכבת המבוססת על הלכות. לכן, מי שקונה ספרי תורה ומזוזות חייב לברר ולבדוק שהסופר ירא שמים אשר למד קורס סופרי סת"ם, סיים בהצלחה וקיבל תעודה מטעם הרבנות הראשית לישראל ומטעם ארגון 'משמרת סת"ם' או תעודה מטעם 'יד רפאל'. 

אחריות רבה מוטלת על הסופר:

האחריות המוטלת על סופר סת"ם היא עצומה. הלקוח סומך עליו שיעשה את מלאכתו נאמנה. כבר נאמר בתלמוד בבלי, מסכת עירובין דף יג עמוד א: "וכשבאתי אצל רבי ישמעאל אמר לי: בני, מה מלאכתך? אמרתי לו: לבלר אני. אמר לי: בני, הווי זהיר במלאכתך, שמלאכתך מלאכת שמים היא, שמא אתה מחסר אות אחת או מייתר אות אחת – נמצאת מחריב את כל העולם כולו". במרוצת השנים התגלו הרבה סופרי סת"ם שאינם יודעים את הלכות כתיבת סת"ם. לכן ה"חתם סופר" חייב את הסופרים לקבל אישור ותעודה. בשנת תרצ"ה הוקם ארגון בשם "שומרי סת"ם" שנתן כשרות ותעודה לסופרי סת"ם. 

עבודה עיקרית או כהכנסה משלימה?

הכל תלוי ביכולת שלכם, העבודה דורשת ישיבה על כיסא במשך שעות ארוכות, העבודה מחייבת ריכוז מלא ועמוק. אין בעבודה יצירתיות.  אך מתן שכרו שווה והסופר מתמלא בסיפוק כאשר מסיים לכתוב את ספר התורה. 

כמה מרוויח סופר סת"ם?

אנו נוקבים בשכר הממוצע. כמובן שהוא משתנה, וכל סופר סת"ם לגופו על פי רמת כתיבתו. 

עלות של ספר תורה 

מאה עשרים אלף שקלים. מדובר על עבודה שנמשכת בדרך כלל כשנה.

עלות של  פרשיות תפילין 

 אלפיים וחמש מאות שקלים.

עלות של מזוזות 

מאתים חמישים שקלים. 

עלות של מגילות  

המחיר נע בין ארבעת אלפים שקלים לבין עשרת אלפים שקלים. תלוי באיזו מגילה.

אגב, עלות הסת"ם אינה מסתכמת רק בשכר הסופר. אחרי שספר התורה יוצא משולחנו של הסופר, הוא עובר במכוני הגהה, תופרי מעילים, חגורות, רקמות, יצרני ‘עצי חיים’, כתרים, פעמונים. כל אלה משפיעים על מחיר ספר התורה. 

רוב מוצרי הסתם נמכרים דרך מתווכים

יש סופרי סת"ם יראי שמים ובעלי כתב יפה שאינם יודעים לשווק את עצמם, והעבודה שלהם מתנהלת מול סוחרים, אלו מתעסקים עם הלקוח. אין הצער שווה בנזק המלך. דמי התיווך גבוהים. על כן במרכז דעת בנוסף לקורס אנו נותנים סדנת שיווק עצמי שמלמדת את הסופר איך למכור בצורה נכונה. בנוסף אנו דואגים שבמסגרת הקורס כל תלמיד יכתוב בעצמו מגילה שאותה יוכל למכור לבחירתו לסוחר סת"ם.

לא בכדי קורס סופרי סת"ם של מרכז דעת נחשב לאחד המקומות הטובים ביותר, כאשר בוגריו עובדים ומצליחים להתפרנס בכבוד. בקורס לומדים איך ליצור כתב יד יפה ומדויק, בליווי רבני ומקצועי. חושבים על לימודי סופרות סת"ם? אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה. נשמח לעמוד לשירותכם.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן