קורס שחיטה

Cattle Shechita Course

Cattle Shechita Course

You Have it in You- You Can Be an Excellent Shochet!

About the Course

Cattle Shechita Course

Daas Center, the first Torah-profession training center leading the field in Israel, England and the U.S., offers a large variety of up-to-date Torah-profession courses in a wide range of subjects, including the cattle Shechita course.

 

The course is the most in-depth, thorough and comprehensive one in the Torah-profession training field and is taught according to all the Shitos, with emphasis on both the Halachic and practical aspects. A number of the course’s classes take place in the slaughterhouses, with close supervision of the Rabbinical staff.

The course will teach the students all the Nosei Kelim of the Shulchan Aruch regarding Shechita and will drive towards the maximum adeptness and speed of each and every student. At the Shechita Course’s conclusion each student will receive a certificate of authorization from the Rav of the course, and as is the custom, the student will request the signature of the Rabbi of his home community.

Course Objectives

The Training Program

 • The laws of the Reyah
 • The laws of the Techol
 • The laws of the Klayos
 • The laws of Bnei Hameyayim
 • The laws of Ragley Habeheima
 • General review
 • Hands-on Shechita
 • Halachic Exam
 • Performance Exam
 • And More…
 • Personal interview with specialized Rav
 • Passing test grade: 75% on written and performance test
 • Participation requirement of 85% attendance of the course as a whole.

Course Requirements

Diploma

 • Certification diploma from Daas Center
 • Official certification from the Chief Rabbinate of Israel,

Because we want you to
be the best of the best!

As the oldest and leading center in the Torah-profession field, ‘Daas Center’ provides its students with the best platform for their maximum success. The learning is small-group-only, ensuring close and warm connections with the staff. The handpicked expert Rabbonim chosen to lead the course, together with the personal assistance and devoted guidance of the center’s staff- all along the student’s professional journey, make the Shechita course at ‘Daas Center’ the highest in demand in the field, and transforms its graduates into sought-after, first-rate Shochtim.

 

Don’t Want to Compromise on Less Than the Very Best?
Contact us and take the first step towards plentiful Parnassa,
Beezras Hashem
!

מידע נוסף על הקורס

קורס שחיטה

מקצועני השחיטה הכשרה הם אנשי המקצוע שעליהם נשען העם היהודי בצריכת בשר בהמה ועופות על פי הלכות הכשרות. תחום הבשר נחשב לאחד התחומים החשובים והמורכבים ביותר בענף הכשרות בדגש על תהליך השחיטה. במסגרת קורס שחיטה של מרכז דעת, המרכז הוותיק והמוביל בישראל בתחום להכשרה במקצועות התורניים, לומדים המשתתפים בקורס את כל הלכות השחיטה הכשרה, כללי הטיפול והשימוש בציוד השחיטה וביצוע פעולת השחיטה בצורה נקייה שתבטיח את כשרות הבהמה והעוף.

שחיטת בהמות

שחיטת בהמות מבוצעת כיום בבתי מטבחיים בפיקוח וטרינר ובתהליכי שחיטה חצי אוטומטיים המיועדים להוביל את הבהמה ולרסן אותה לקראת שחיטה. את פעולת השחיטה חשוב מאוד לבצע בצורה מהירה ונקייה על מנת למנוע צער בעלי חיים ועל מנת לעמוד בכל הלכות השחיטה הכשרה, פרקטיקה הדורשת מיומנות רבה והלך רוח של קודש והכרת תודה. במסגרת קורס שחיטה של מרכז דעת לומדים המשתתפים בקורס על דיני הריאה, הטחול, הכליות, בני המעיים ורגלי הבהמה וכן לומדים כיצד לבצע את השחיטה בפועל, לרבות השחזת סכין, העמדת סכין, הרגשת פגימות וביצוע השחיטה בפועל.

שחיטת עופות

שחיטת עופות היא מלאכה הדורשת מיומנות רבה לאור קצבי השחיטה הגבוהים הנהוגים בתעשיית הבשר ולאור רמת הדיוק שבה צריך לעמוד השוחט תוך הקפדה על כל הלכות השחיטה הכשרה, שמגדירות את הקווים המנחים המחייבים לביצועה. במסגרת קורס שחיטה של מרכז דעת, לומדים המשתתפים בקורס את הרכיב העיוני שכולל את דיני השחיטה, דיני שהייה, דיני כיסוי הדם, דיני הגרמה ועיקור ודיני בדיקה לאחר שחיטה ולצדו גם את הרכיב המעשה הכולל את תהליך השחזת סכין השחיטה (החלף), העמדת הסכין, הרגשת פגימות (בחוד הסכין), פירוק מעשי של העוף לחלקיו וביצוע פעולת השחיטה בפועל.

שחיטה – מעשה של קודש

מעשה השחיטה הוא בראש ובראשונה מעשה של קודש ועל השוחט לשמור על הלך הרוח המתאים לעבודתו לאורך כל תהליך השחיטה, בין היתר באמצעות ברכת השחיטה והקפדה על כללי טקס המהווים חלק מהפרוצדורה. במסגרת קורס שוטחים של מרכז דעת, תקבלו את כל הכלים הדרושים לכם על מנת להשתלב כאנשי מקצוע מיומנים בתעשיית הבשר בישראל ואת אלו הדרושים לכם בכדי לבצע את המשימה בהלך הרוח המתאים ומתוך תחושה של שליחות מקצועית.

קבלה לקורס מותנית בעריכת ראיון עם רב בכיר, נציג מרכז דעת. ההסכמה תינתן לתלמידים שעמדו בתנאי המעבר של המבחן המעשי והעיוני ובחובת הנוכחות בקורס. לאחר סיום הקורס, יצטרכו הבוגרים לעבור מבחן הסמכה מטעם הרבנות הראשית לישראל. בוגרי הקורס יקבלו תעודת הסמכה מטעם מרכז דעת וכן תעודת שוחט רשמית מטעם הרבנות הראשית לישראל.

צרו קשר עוד היום וקבלו את כל הפרטים הדרושים לכם לצורך הצטרפות לקורס שחיטה של מרכז דעת ורכישת מקצוע שישרת אתכם בחייכם האישיים ואת העם היהודי הממתין לתוצרתכם במיליוני המטבחים בכל רחבי הארץ.

Skip to content