תהליך ברית מילה

הרב שמואל גנוט

קורס מוהלים

אז מזל טוב. נולד לך תינוק, אתה רוצה לדעת מהו תהליך ברית המילה? מה חשוב לדעת לפני ואחרי הברית? הנה לכם הסבר לשלב אחר שלב בתהליך הקדוש שמצווה לנו על ידי הקדוש ברוך הוא.

מקור המצווה:

התורה מצווה עלינו למול את בנינו ביום השמיני לאחר לידתו. המקור לזה נכתב בפרשת לך לך, בברית בין הבתרים, הקדוש ברוך הוא מבטיח לאברהם אבינו צאצאים עד עולם. וירושת ארץ ישראל. ואברהם אבינו מתחייב למול את עצמו ואת צאצאיו עד עולם כאות לקיום הברית. בזמן הזה אברהם משנה את שמו ואת שם אשתו. מאברם לאברהם ומשרי לשרה. ולאחר מכאן הקדוש ברוך הוא מפרט: "זאת בריתי אשר תשמרו ביני וביניכם ובין זרעך אחריך המול לכם כל זכר" "ונמלתם את בשר ערלתכם והיה לאות ברית ביני וביניכם" "ובן שמנת ימים ימול לכם כל זכר לדרתיכם"

מי מבצע את הליך המילה? 

מעיקר הדין האבא מחויב למול את בנו. אך מדין שליחות הוא יכול להטיל את מלאכת הברית על מוהל.  וכך גם מומלץ. כמובן שישנם אנשים שרוצים למול את בנם, מדין 'מצווה בו יותר מבשלוחו' אבל כיון שזה יכול לעלות בבריאות הילד חשוב על האב מוטל למנות מוהל מומחה שלמד בקורס מילה, למול את בנו. ועדיין יש מוהלים שמאפשרים לאב לבצע את החיתוך בעצמו וכך לקיים את המצווה בעצמם.
אם אב מעוניין בכך כדאי לברר קודם אם ניתן לעשות זאת.

כיון שלמול צריך מומחיות רבה ולימודים. חשוב לקחת מוהל ירא שמים ואחד שהוסמך לכך בקורס מוהלים מקצועי, על מנת שיוכל לבצע את הברית בצורה בריאה ונכונה לתינוק. 

מה צריך לדעת לפני הברית?

המוהל בודק את בריאות התינוק האם היא תקינה והאם התינוק אינו צהוב, שאזור הברית תקין ושהמשקל שלו אינו פחות משתיים וחצי קילוגרם. 

חשוב להאכיל את התינוק לפני הברית שלא יהיה רעב, כשהתינוק שבע הוא רגוע יותר ויהיה קל יותר לבצע את הברית וכן פחות יכאב לו.

המוהל חייב לראות את תעודת השחרור מבית החולים.  

תהליך ברית המילה שלב אחר שלב: 

הברית מתחילה עם הבאתו של התינוק בידי הקוואטער אל כיסא של אליהו. שעליו יושב הסנדק, אם תרצו לדעת על כל הכיבודים בברית מילה, תאכלו לקרוא את המאמר שלנו בנושא.

המילה: 

המוהל מבצע חיתוך העורלה בסכין כשהוא משתמש במגן עטרה מיוחד המונע פגיעה בה. בסיום קורס מוהלים של מרכז דעת מקבלים ערכת מילה. בה יש את מגן העטרה.

הפריעה: 

הפשלת שכבת העור הנותר לאחר החיתוך כלפי מטה.

המציצה: 

הקזת דם מהאזור הנימול. המוהל שואב את הפצע עד שיוצא ממנו דם. חשיבות השאיבה היא בכדי שלא יישאר שם דם וייקרש. הליך המילה עצמה אמור לקחת שניות בודדות.

בסיום ההליך: 

אפשר להאכיל את התינוק מיד אחר כך. אך אם הוא בוכה להמתין כשעה ולהאכיל אותו. 

לבדוק שהתינוק עושה את צרכיו כראוי כמה שעות לאחר הברית. 

שאין לתינוק חום מעל שלושים ושמונה מעלות. 

הורדת התחבושת: 

בדרך כלל המוהל או אחד מטעמו המוסמך לכך מגיע לבית התינוק ומוריד התחבושת.

שכר מוהל:

אין איסור לקחת שכר על המילה, אך ראוי לחכות שהאבא ייתן מעצמו. כמה שהוא רוצה ויכול. התעריף המקובל הוא מחמש מאות שקלים עד אלפיים שקלים.  

 

בקורס מוהלים של מרכז דעת. תלמדו את כל פרטי ודקדוקי ברית מילה. מהלכות מילה ןכל התנאים הרפואיים הנצרכים לקיום הברית ועד לימוד מעשי על בובות דמוי מקור על מנת שלא יגרם שום נזק. 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן