ההבדלים בין מוהל מוסמך למוהל מומחה

הרב שמואל גנוט

ברית מילה

מה ההבדל באמת בפרקטיקה בין מוהל מוסמך למוהל מומחה?; האם מוהל שלא עבר הסמכה מסודרת יכול למול? על כל אלה ועוד במאמר הבא: 

 

התורה מצווה עלינו למול את בננו ביום השמיני לאחר לידתו. בזמן ברית בין הבתרים הקב"ה מבטיח לאברהם אבינו צאצאים עד עולם. ירושת ארץ ישראל. אברהם אבינו מתחייב למול את עצמו ואת צאצאיו עד עולם כאות לקיום הברית. על כן מאז ומתמיד היו מוהלים בעם היהודי. אך מכיוון שהיו אנשים שהתחזו למוהלים וגרמו נזק בלתי הפיך לתינוקות, הוקמה בשנות השמונים ועדה בה חברים נציגי משרד הבריאות והרבנות הראשית לישראל. מטרתה להסדיר ולהכשיר מוהלים ולפקח עליהם ובמידת הצורך, לבטל הסמכה ולשלול את הרישיון של מוהלים שלא עומדים בנהלים ובתקנות הוועדה.

נכון לכתיבת שורות אלה, על פי הרשימות של הרבנות הראשית בישראל, יש 398 מוהלים מוסמכים ו22 מוהלים מומחים. הוועדה של הרבנות הראשית לישראל קבעה תעריף כזה: למוהל מוסמך משלמים 1000 שקלים ולמוהל מומחה 1500 שקלים. 

מה באמת ההבדל באמת בפרקטיקה בין מוהל מוסמך בוגר קורס מוהלים למוהל מומחה?

אז ככה:
מוהל מוסמך – מוהל אשר עבר את ההכשרה ואת הבחינות בקורס מוהלים במקום כמו מרכז דעת וקיבל הסמכה ורישיון מטעם הוועדה המפקחת על הכשרת המוהלים בישראל בתחום הפרקטי וההלכתי. תהליך ההסמכה כולל מבחנים בהלכה וברפואה וכן מבחן מעשי בו נבדקות יכולותיו של המוהל בזמן ביצוע ברית מילה. בסוף התהליך הוא מקבל רישיון. למוהל מוסמך מותר לבצע בריתות לתינוקות עד גיל שנה.
מוהל מומחה – מוהל שעובר בחינות נוספות במהלך תקופת העבודה ובסופו הוא מוכרז כ"מוהל מומחה". בדרך כלל יש לו ניסיון רב בטקס המילה. וכיוון שברית מילה היא הליך כירורגי, יש ההבדל בין במחיר בין מוהל מומחה למוהל מוסמך. כשם שברפואה יש רופאים בעלי תואר דוקטורברפואה אך עדיין הם עם מעט ניסיון. הניתוח שיבצעו יעלה מחיר זול יותר, בהפרש ניכר מהמנתח המומחה.
מוהל לא מוסמך –  מוהל שעשה שימוש אצל מוהל ותיק, ובדרך זו למד את המקצוע. הוא אולי יכול להיות מוהל מצוין, אך אין לו רישיון. הוא אינו יכול למול בבית חולים ציבורי.
חשוב להדגיש שאין שום איסור חוקי על מילה בלי הסמכה.

לסיכום: לכולנו חשוב בריאות התינוק ושתהליך הברית יתנהל ללא דופי. על כן חשוב לקחת מוהל ירא שמים  אשר עבר הכשרה והסמכה בקורס מוהלים של "מרכז דעת" עם ניסיון והמלצות.

"מרכז דעת" מכשיר בקורס מוהלים אלפי מוהלים מוסמכים יראי שמים. אנו מלמדים את כל הפרקטיקה הדרושה לביצוע ברית המילה בפן הלכתי ובפן הפרקטי. קורס מוהלים של "מרכז דעת" מוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן