מתי עושים ברית מילה לפג?

הרב שמואל גנוט

ברית מילה

מתי דוחים ברית מילה? מה ההגדרה של פג? מהי צהבת? איך מורידים צהבת מתינוק? מרצי קורס מילה  במרכז דעת מגישים: 

התורה מצווה עלינו למול את בננו ביום השמיני לאחר לידתו. יש לכך שני מקורות בתורה. הראשון בפרשת לך לך (פרק יז פסוקים י' – י"ד) : "ובן שמונת ימים ימול לכם כל זכר לדרתיכם". הקב"ה מבטיח בברית בין הבתרים  לאברהם אבינו צאצאים עד עולם ואת ירושת ארץ ישראל. ואברהם אבינו מתחייב למול את עצמו ואת צאצאיו עד עולם כאות לקיום הברית. ובפרשת תזריע (ויקרא י"ב, ג) כתוב: "וביום השמיני ימול בשר עורלתו". לכן ברית מילה דוחה אפילו שבת ויום כיפור. בכל מקרה שבו נדחתה ברית המילה אין לערכה בשבת וביום טוב.

מה ההגדרה לתינוק פג: 

תינוק שנולד לפני השבוע ה-37 להריון מכונה פג. בדרך כלל משקלו של פג נמוך. לתינוק כזה אורבות כמה סכנות כמו בעיות בפעילות הלב, בריאות מערכת העיכול, שמירת חום הגוף וחשיפה למחלות זיהומיות. על פג שומרים באינקובטור כדי לסייע בשמירה על חום הגוף תקין עד שיגדלו. 

האם כשהתינוק פג דוחים ברית מילה?

תורתנו הקדושה תורת חיים היא, כמו שנאמר בתורה (ויקרא יח, ה): "ושמרתם את חוקותי ואת משפטי, אשר יעשה אותם האדם וחי בהם". ודרשו חז"ל, שאם יש בקיום מצווה משום סכנת חיים, יש לעבור על אותה מצווה. כיוון שקיום המצוות אינו נוהג במקום שיש חשש לפיקוח נפש, לכן כיוון שיש חשש לבריאותו של הפג דוחים את ביצוע ברית המילה כדי למנוע סכנה מן היילוד.

מאיזה משקל ניתן לעשות ברית מילה לתינוק שנולד פג? 

בדרך כלל, בתינוק רגיל שנולד בריא מבצעים ברית מילה ממשקל 2.5 קילוגרם. לעומת זאת, תינוק פג צריך להמתין למשקל של לפחות 2.7 קילוגרם. לאחר מכן צריך לשחרר התינוק מבית החולים ולהתייעץ עם רופאים ועם מוהלים בעלי ניסיון האם אפשר לקיים את ברית המילה.  על ההבדל בין מוהל מוסמך למוהל מומחה כתבנו פה.

האם עושים ברית מילה כשיש צהבת ילודים?

כמעט חצי מהתינוקות חולים בצהבת ילודים. עור התינוק מקבל גוון צהוב. הצהבת נגרמת בגלל עודף של חומר הנקרא "בילירובין". חשוב לציין שלא מדובר במחלה מסוכנת והצהבת חולפת בתוך מספר ימים. 

האם צהבת ילודים דוחה ברית מילה?

כן, כיוון שיש לתינוק רמות גבוהות של בילירובין, הדבר משפיע על רמת קרישת הדם ויש חשש לדימומים. לכן דוחים את ברית המילה. אם תרצו לדעת איך עושים ברית מילה בשבת, על זה כתבנו מאמר נפרד

מה אפשר לעשות?

רבני קורס מוהלים של "מרכז דעת" מספרים על סגולות לקיום מצוות ברית מילה ביום השמיני: 

בדרך כלל הצהבת מגיעה לשיאה ביום החמישי לאחר הלידה, ובאותו יום כבר ניתן לשער אם ניתן יהיה לקיים את הברית במועדה כמתוכנן. אז אפשר להוריד את הצהבת במספר דרכים: 

להניח את התינוק בתוך הבית עירום מול קרני השמש למקסימום חמש דקות ביום. וכן, להשאיר את התינוק מול מנורה לבנה דלוקה גם בלילה. 

להכניס את התינוק עם טבורו לאמבטיה מלאה מים שבתוכה דג זהב. הדג ימות בתוך המים ורמות הבילירובין ירדו. 

לתת לתינוק שתי כפיות סוכר ענבים. על ידי כך רמות הבילירובין ירדו.

לתת לאמא לשתות רבע שעה לפני הנקה מיץ ענבים עם כף כמון וכורכום. אלו עוזרים לניקוי הכבד ובכך מסייעים להורדת הצהבת.

 

בכל מקרה אנו ב"מרכז דעת" ממליצים להתייעץ עם מוהלים ורופאים בעלי ניסיון. הם יודעים היטב מתי אפשר לערוך את ברית המילה ומתי לא. אם הם אומרים לדחות – תדחו, כי זאת ההלכה.

"מרכז דעת" מכשיר אלפי מוהלים מוסמכים יראי שמים תוך לימוד כל הפרקטיקה הדרושה לביצוע ברית המילה בפן הלכתי ובפן הפרקטי. קורס מוהלים של "מרכז דעת" מוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל.

 

 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן