מוכנות לחופה הדרכת כלות לבנות ישראל

הרב שמואל גנוט

"מזל טוב!!", מתרגשות כל החברות, מחבקות ומנשקות אותך, הכלה הטרייה. זרי הפרחים הססגוניים ממלאים את הבית ואת קוראת כל פתק ברכה והלב שלך מתחמם. כך מתחיל סיפורה של כל כלה יהודייה.

בין האירוסין לחתונה

מיד לאחר האירוסין, נפתחת התקופה שבין חיי הרווקות לנישואין. שלב ההכנות לחתונה. מדובר, ללא ספק, בתקופה מרגשת אך גם לחוצה. הציפיות והתכנונים לקראת החתונה מעצימים את ההתרגשות והשמחה, אך הארגונים והסידורים הרבים רודפים זה את זה בקצב מסחרר. בתוך ריבוי המטלות, המאמץ הוא תמידי לשמירה על מצב רוח יציב, שפיות ורוגע במערכת היחסים. 

מדריכת כלות נכנסת באמצע, למה?

בין כל המשימות וסוגי ההכנות, ישנה גם הדרכת הכלה. מהיכן צמחה המסגרת המשונה בה שתי נשים זרות משוחחות על נושאים אינטימיים, מה למעשה קורה שם, ולמה בכלל יש בכך צורך?

מה זה בדיוק הדרכת כלות?

הדרכת הכלות, כפי שאנחנו מכירות אותה, באה לעולם כחלק ממכלול הדרישות שהגדירה הרבנות במסגרת תהליך הרישום לנישואין בארץ. הכלה בוחרת בעצמה את המדריכה שלה, לפי הגישה המתאימה לאישיותה ולהשקפותיה. 

מדריכת הכלות צריכה להיות דמות מנוסה ונעימה, הבקיאה בפרטי הדינים וההלכות ומורגלת בקיום מפגשי הדרכה שכאלה. אשה שנוח להיות במחיצתה, שאפשר להיות כנות איתה ולשאול בפתיחות מירבית כל שאלה שתתעורר. לא כל אחת מסוגלת להיות מדריכת כלות. 

לשם כך עוברות מדריכות הכלות 'קורס מדריכת כלות' רציני ומעמיק, במהלכו רוכשות המדריכות מידע עשיר והדרכה מפורטת כיצד להעביר את המידע לכלות שלעתיד. 

למה אמא לא יכולה להיות המדריכת כלות?

הפנייה לאשה לא מוכרת, מהווה הצלה לכלה שאינה מעוניינת לנהל שיחה אינטימית על יחסים עם אמא או אשה קרובה אחרת. גם עבור מי שכן מנהלת שיחות כאלה, או עבור מי שלא נישאת דרך הרבנות הראשית ולכן היא אינה מחויבת רשמית בהדרכה, מפגשים עם מדריכת כלה יכולים להעניק רובד נוסף של ידע, ולהשלים פרטי הלכות וידע כללי בתחום כה חשוב ולא פשוט.

הדרכת הכלות היא צוהר קטנטן בתוך תקופה לחוצה, הזדמנות להמתקת סוד, למידה וצבירת בטחון. בשונה מרוב עולם המצוות, הלכות הטהרה נוחתות אל תוך חיי האדם כשהוא כבר מבוגר יחסית. עבור כלה שומרת מצוות, שגדלה בבית משנות הינקות על הרגלים הלכתיים, מדובר במקרה חריג בו על מנת לקיים הלכה יש צורך לערוך הליך למידה מוגדר ומאד ברור. הדרכת הכלות היא גם הזדמנות חשובה ללימוד ההלכות. מדובר בתחום שהצניעות יפה לו, אך כשלעצמו אין בו כל פסול. אדרבה, "תורה היא, וללמוד אני צריך".

מה לומדים בקורס הדרכת כלות?

מדריכה מנוסה יודעת להתאים את מפגשי ההדרכה לידע הלכתי, לרמה ולצרכים של הכלה שנפגשת איתה. המפגשים עשויים להפתיע גם כלות חכמות ומשכילות.
זוגות רבים מופתעים לגלות תוך כדי ההדרכה שדברים מסוימים שהחשיבו כאסורים – דווקא מותרים לכל הדעות ההלכתיות. 

תחומים רבים בחיי הנישואין והאישות נותרים חתומים ולא משוחחים עליהם, וההדרכה מהווה הזדמנות יקרה מפז של פסק זמן מהמולת ההכנות לחתונה. הזדמנות לעצור, לשוחח על תחושות וציפיות כלפי החיים המשותפים עם בן הזוג, להשלים פרטים שאינם נהירים כל צרכם, ולהתוודע אל ההלכה מתוך לימוד בהיר ומסודר. 

המפגשים עם המדריכה, שהוכשרה לכך בקורס מדריכות כלות הם תהליך מהנה וחוויה חיובית. הדרכה טובה מותירה תחושה טובה של התמלאות בידע, במשמעות ובבטחון בתחום זר וחדש לחלוטין לכלות הצעירות

ו…מזל טוב…..

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן