מה זה כתב סופר סתם?

הרב שמואל גנוט

מאז קבלת התורה במעמד הר סיני, קיים מקצוע יהודי עתיק והוא "סופר סת"ם". זהו אדם העוסק במקצוע שכל כולו קודש, והוא נקרא כך משום שהוא כותב תשמישי קודש כתובים כגון: ספרי תורה, מגילות, תפילין ומזוזות.

סופר סת"ם לא חייב להפגין בקיאות בהלכות כתיבת הסת"ם, אלא להיות מומחה לכתיבה זו. היא נחשבת כאומנות מיוחדת במינה הדורשת ידע ויכולת להכנת חומרי הכתיבה, עיבוד הקלף, הכנת הנוצה המשמשת לכתיבה או כל קולמוס אחר. ולכן זאת מלאכה הנלמדת בקורס סופרי סתם.

לכל אות בכתב סת"ם יש צורה מסוימת ורק ע"י כתיבה מדויקת שלהן התוצאה תהיה כשרה, הן חייבות לעמוד במבחן ההלכה של כתיבת אותיות סת"ם. האותיות הנן כתב אשורי וסופר סת"ם נחשב לאחד משלושת כלי הקודש לצד מוהלים ושוחטים.

ידוע הוא כי עד ימי עזרא הסופר לא היה הכתב האשורי בשימוש לצרכי חול, והוחלף בכתב העברי הקדום.

מה נדרש מכתיבת סת"ם?

מסופר סת"ם נדרשים מומחיות ומאמץ רבים הן בחידוד ופיסול הקולמוס אשר ישמש לכתיבה , והן ידע במחיקת האותיות אם נדרש. כיום כותבים כתיבת סת"ם מעל שולחן המוטה לזווית כתיבה מסוימת, כך שהיא מאפשרת לסופר סת"ם לא להסתיר את כף ידו מהאותיות בזמן הכתיבה. יש גם הבוחרים לכתוב מעל "שולחן אור", המצמצם את הטעויות ע"י שיקוף האותיות מעל הקלף. יש סופרי סת"ם הכותבים בנוצה, קולמוס פלסטיק, חרסינה או ברזל הקיימים בגדלים מסוימים וחוסכים מהסופר את הכנת הקולמוס.

כתיבת סת"ם מבוססת על דינים בספרי הלכה כסדרן ודורשת דיוק בצורת הכתיבה. מן הסופר נדרשת יראת שמיים ואחריות.

התקנות המחמירות בכתיבת סת"ם

  • הכתיבה צריכה להיות ללא כל טעויות. אם הן קיימות אי אפשר לחזור ולתקנן.
  • אם סופר סת"ם עשה טעות ולפי ההלכה אפשר למחוק אותה והיא עדיין "כסדרה" אז מבחינה הלכתית ניתן למחוק אבל לעתים טכנית קשה מאוד למחוק אותיות מעל קלף, ולעתים עצם המחיקה עלולה לפסול את התפילין או קלף המזוזה.
  • בכתיבת סת"ם אסור למחוק שמות קודש, ואם נעשתה טעות כזו, זה פסול ויש להתחיל לכתוב מהתחלה.
  • סופר סת"ם חייב להיות בקיא בהלכות כתיבת סת"ם ולשננן השכם והערב.
  • סופר סת"ם חייב לטבול במקווה מדי יום. ישנם לקוחות שאף דורשים טבילה לפי כל הזכרת שם השם.

תקלות שעלולות להתרחש בכתיבת סת"ם

ישנן כמה  תקלות העלולות להתרחש בכתיבה של סופר סת"ם כגון: שימוש יתר בדיו עלול לגרום להתפשטות האות ולמריחת הדיו. הדבקות אותיות בין אותיות מזוזה למשל, פוסלים אותה והיא חייבת לעבור הגהה.

היפרדות של חלק מאות מסוימת, בגלל לחות או חום. אות או מילה שנשרו מן הקלף בתנאים של קור, לחות או חום.

במקרים של הדבקות אותיות או היפרדות אותיות, מקובל לקחת ילד קטן שרק למד את האותיות אשר יודע להבחין בין אות לאות, אם הגה אותה נכון, פוסקים כפי שהבין.

לפני פסילת ספרי תורה, תפלין או כל תשמיש קדושה כתוב בכתיבת סת"ם, מתייעצים עם תלמיד חכם ירא שמיים הבקיא בהלכות ובדינים של כתיבת סת"ם.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן