מהי מדריכת כלות טובה

הרב שמואל גנוט

אי אפשר להשלים את הליך הנישואין ללא אישור ממדריכת כלות; הכלה נמצאת בזמן הכי מוזר ומשונה בחייה. היא הופכת מרווקה לנשואה; אחד האתגרים לבחורה בתקופת האירוסין הוא למצוא מדריכת כלות טובה

היסטוריה היהודית

לאורך ההיסטוריה בעם ישראל כל אמא מסרה לביתה העומדת להתחתן הדרכה בנוגע לאופן קיום יחסי אישות וטהרת המשפחה. גם חז"ל עוסקים בנושאים אלה בתלמוד ובמדרש. בתקופת הראשונים חיברו כמה חיבורים בנושא הכי חשוב בבית היהודי.
הראב"ד כותב בספרו "בעלי הנפש", בתחילת שער הקדושה, על חשיבות הדרכת כלות: "והוא (יחסי אישות) מהעניינים שרוב בני האדם נכשלים בהם… ועל זה ראיתי להציע בהם עד שיהיו פשוטים ומבוארים לכל דורשיהם".
הספר "תפארת בחורים" נחשב למעשה למדריך הראשון לחתנים ולכלות. עיסוקו הוא בהכנה לקראת המפגש בין חתן לכלה.
באמת, בכל פעם שהיה ניתוק במסורת שעברה בעל פה בין אם לבתה בהיסטוריה, נכתבו ספרי הדרכה שתפקידם היה להשלים את הפער. למשל, אחרי השואה הארורה לא היה את מי לשאול ומהי המסורת. מה מותר ומה אסור. 

תקנות הרבנות הראשית:

בגלל הנאמר לעיל, על פי חוק, בחורות מאורסות, המתחתנות דרך הרבנות כדת משה וישראל, חייבות לעבור הדרכת כלות. אי אפשר להשלים את הליך הנישואין ללא אישור ממדריכת כלות המוסמכת מטעם הרבנות הראשית לישראל.

היום: 

אם בעבר תפקידה של מדריכת כלות היה ללמד הלכות נידה, הרי היום תפקיד המדריכה אינו נשאר רק בתחום הלכות נידה ואישות. הכלה נמצאת בזמן הכי מוזר ומשונה בחייה. היא הופכת מרווקה לנשואה. הכלה מלאה בחששות ובקשיים הצצים במהלך תקופת האירוסין. כל השנים היא התחנכה לצניעות ולהפרדה מבנים, והנה, מהיום הכול מתהפך. לתמונה רגישה זו נכנסת מדריכת הכלות. המדריכה הופכת לאוזן קשבת לספקות וללחצים לקראת החתונה. 

איך נבחר מדריכת כלות טובה?

ההשפעה שיש למדריכת הכלות על הבחורה היא עצומה. מדריכת הכלות מעצבת את השקפת עולמה של הבחורה אל מול עולם הנישואין. כל מילה שתגיד יכולה לבנות עולם או חלילה להרוס משפחה.
חשוב למצוא מדריכת כלות שעברה קורס מדריכות כלות ב"מרכז דעת". מדריכת כלות מוסמכת יודעת איך לדבר באופן אינדיבידואלי אל הכלה ונותנת מענה הן בפן ההלכתי בהנחלת הלכות נידה לפרטיהן. וכן מעניקה כלים  בפן ההשקפתי לבניית זוגיות איתנה.

האתגרים: 

אחד האתגרים לבחורה בתקופת האירוסין הוא למצוא מדריכת כלות טובה שתהיה ביניהן כימיה והיא יכולה לברר את כל אשר על ליבה. מדריכת כלות שתעבור עמה ותתמוך בה בכל התקופה הלחוצה. לעיתים גם אחרי החתונה הכלה צריכה ייעוץ בכל מיני האתגרים ולבטים בנושאים שונים. 

כמה מפגשים עושים עם מדריכת הכלות? 

ישנו הבדל מהותי בין סדרי ההדרכה בין בן לבת. אצל בן הדרכת חתנים היא כחמישה מפגשים ואצל בת  כעשרה  מפגשים. 

על כן, "במרכז דעת" הוקם קורס מדריכות כלות שתפקידו לסייע לזוג בבניית הבית, הן בפן הכלכלי והן בפן הפיזי. גם בחלק הרגשי הבחורה לומדת איך להתנהל עם הבעל בכל העניינים . בוגרות הקורס מקבלות תעודה של  מדריכה מוסמכת מטעם הרבנות הראשית לישראל ותעודת הסמכה מטעם "מרכז דעת".

 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן