מהו תפקידו של רב המסדר קידושין

הרב שמואל גנוט

רב מסדר קידושין

כשזוג מחליט להתחתן, ההתרגשות היא רבה. הם משקיעים בכל הפרטים החשובים לחתונה. הטקס המרכזי בחתונה הוא החופה. אם תשימו לב בכל חופה יש רב שתפקידו הוא לסדר קידושין. למה זה נצרך ומה המקור לכך. על כך במאמר הבא: 

היכן השתרש התפקיד?

על פי ההלכה בכדי שיחולו קידושין, מספיק ארבעה אנשים וטבעת. האיש והאישה. ושני עדים כשרים.  בתקופת הגמרא ויש אומרים שבתקופת הראשונים החלו מקפידים לערוך את הקידושין במעמד רב שהוא ‘מסדר הקידושין’, וזאת כיון שקידושין לא בצורה הנכונה על פי ההלכה יכולים לגרום לבעיות רבות המשליכות על הילדים שלהם. אז תקנו שיהיה מסדר קידושין. אדם שבקיא בכל ההלכות הנדרשות. 

בקהילות אשכנז התהוותה משרה הנקראת רב הקהילה "מרא דאתרא". ועם זאת תיקנו שעריכת חופה וקידושין תתבצע על ידי רב הקהילה. היום הרבנות הראשית לישראל מכשירה בקורס עורכי חופות רבנים שיהיו מסדרי קידושין. מרכז דעת הוא גוף שמכשיר מסדרי קידושין המוכר מטעם הרבנות הראשית. 

תפקיד מסדר הקידושין:

ברגע שזוג פונה לרב המסדר את הקידושין. הוא צריך לוודא שבני הזוג כשרים להינשא ביניהם, בכמה מישורים: 

א. שאף אחד מהם לא ממזר או אינו יהודי, 

ב. אם החתן כהן שהכלה לא גרושה, 

ג. שאחד מהם כבר נשוי ואסור לו להתחתן קודם שיתגרש מבן זוגו הראשון. 

ד. עליהם להביא עדים שהם אכן פנויים וכשרים להינשא. היום שזוג בא להתחתן, נרשמים לנישואין דרך המועצה הדתית הממונה על רישום הנישואין. ועל הזוג להביא להם עדים. 

בזמן החופה:

הרב צריך לוודא שיש שני עדים כשרים וטבעת. ולסדר את הקידושין, הרב כותב את הכתובה, בכתיבת הכתובה צריך לכתוב את כל הפרטים באופן מדויק, אחרת הכתובה תיפסל. 

מסַדר הקידושין מברך שתי ברכות: ברכת פרי הגפן, וברכת אירוסין. חשוב שהכל יתנהל לפי ההלכה. ולא רק הדרשה שלפני חשובה. צריך לוודא שהזוג המאושר נכנס לחדר ייחוד, לפי הזמן הדרוש בהלכה. 

כשלא מדובר על זוג המקורב לדת. חשוב להתאים את החופה בהתאם לרצונותיו של הזוג אך ללא התפשרות על כללי ההלכה. ולכן תפקיד הרב הוא לדעת איך להתנהל בצורה טובה, שלא ימאס עליהם את מצוות הנישואים. בקורס מסדרי קידושין שנבנה מתוך ניסיון בשטח, ב'מרכז דעת' תלמדו לעומק את הדרישות ההלכתיות מחד ואת המיומנויות לנהל חופה מאידך, כדי להפוך לעורך חופות ורב מקדש בכבוד.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן