למה צריך מדריך חתנים, עוד בתקופת השידוכים??

הרב שמואל גנוט

קורס הדרכת חתנים

בדרך כלל חתנים פונים להדרכה רק סמוך לחתונה אבל האמת שמי שעבר קורס מדריכי חתנים יודע שמומלץ להתחיל הרבה קודם, עוד בתקופת השידוכים.

מה עוזר מדריך חתנים בתקופת השידוכים?

הרב ש"ה, מדריך חתנים מוסמך ואיכותי, מספר כך: "הגיעו אלי פעם קבוצה של חתנים שרצו ללמוד, ידעתי שאחד מהקבוצה, בחור חסידי ולמדן, טען 'לשם מה עלינו ללכת למדריך, אנחנו יכולים ללמוד בעצמנו מתוך הספרים?

אותו בחור החליט ללמוד לבד. הוא לא ידע שאני מודע לטענות שלו. כחצי שנה אחרי הנישואין, הוא ניגש אלי וביקש לשאול כמה שאלות, שנמשכו בעצם להדרכה – אותה לא קיבל לפני החתונה".

כדאי מאוד שכל בחור יקבל הדרכה ראויה, ועדיף ממשהו בר סמכה שעבר קורס הדרכת חתנים מקצועי.

הוא מספר, "אמנם, זהו סיפור שמלמד על חוסר הדרכה לפני החתונה, אבל כמעט כל אחד שינסה לשחזר את תקופת השידוכים שלו, ייזכר בכמה וכמה התלבטויות, קשיים או החלטות קשות, שאם הייתה לו הכוונה נכונה, הייתה נמנעת עגמת נפש רבה לכל המעורבים".

הצורך של הדרכה נכונה

כשאדם נכנס לרכבו ויוצא לדרך, הוא צריך לדעת לאן הוא נוסע, מה היעד שלו ומה הוא רוצה בדיוק. כשבחור יוצא לפגישות, הוא צריך בראש ובראשונה להגדיר לעצמו: מיהו, מה בדיוק הוא מחפש, ואיך הוא אמור לדעת שהוא מצא. האם הוא מתאים לצאת לשליחות, ואז הוא צריך לחפש אחת שתתאים ותסכים שהוא ילמד תורה כל חייו בכולל האברכים. או אולי מתאים לו דווקא להשאר בתוך הקהילה ולעסוק במקצוע כל שהוא? 

יש גם נושאים משניים: לדעת להבחין בין עיקר לטפל. צריך לעשות מידרג מה הדברים החשובים יותר ומה פחות. הרבי מדגיש פעמים רבות שיש להניח דגש על מידות, יראת שמים והנהגה חסידית; ופחות על דברים גשמיים, שנחשבים ל'טפל'. צריך גם לדעת להבחין בין הבנת השכל להרגשת הלב.

ולכן חשוב מאוד ללכת מוקדם למדריך חתנים.

כל בן ישיבה חייב לקבל הדרכה לפני שהוא ניגש לשידוכין וכמובן, גם לאחריו. צריך לדעת איך ניגשים לכך וחובה לרדת לפרטים – היות ופעמים רבות לא מצליחים בגלל התנהגות לא נכונה, או בגלל חוסר הדרכה נכונה. לא מדובר ברוע לב או באטימות – אלא מחוסר מודעות פשוטה.

עובדה היא שהבנות מקבלות הכוונה והדרכה לקראת שידוכים, ושיעורי מוכנות ומודעות לחתונה וגם לחיים משותפים. אך בעוד הבת מקבלת שיעורי 'הבית היהודי' כבר בתיכון – הבחור לא שומע דבר וחצי דבר על הכנה לחתונה. בסמינר, ההכנה היא כבר פרקטית; מדובר על הנישואין לא כמשהו באוויר אלא משהו מוחשי. ואילו הבחור שיצא מהבית כבר בגיל 14 – הופך לאדם עצמאי שבעצם חי לבדו ודואג לעצמו.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן