טיפים ועצות לאבי הבן לברית מילה

הרב שמואל גנוט

קורס מילה

רשימה קטנה של דברים שכדאי להביא לברית מילה

  • שלוש טליתות
  • שני מוצצים
  • שלושה טיטולים לתינוק
  • 12-15 נרות (תלוי במנהגים אבל יש שנוהגים להדליק 12 נרות קטנים ושלוש גדולים כנגד 12 שבטים ושלושה אבות)
  • תפילין
  • שרפרף
  •  רשימה של הכיבודים מוכנה מראש
  • הרבה סבלנות

איזה מוהל לקחת לברית מילה

החובה על המילה היא על האבא ולכן אם האבא הוא מוהל יש עניין גדול שהוא ימול את בנו, במקרה שהאבא לא יודע למול הוא ממנה מוהל להיות שלוחו למול את בנו. אם אין אבא בתמונה הבית דין ממנים מוהל ואם לא קרה החובה על האדם עצמו כשהוא גדל למול את עצמו. 
לגבי איזה מוהל לקחת, דבר ראשון צריך לקחת מוהל מוסמך שלמד קורס מילה מקצועי ויודע את המלאכה על בוריה, מלאכת מילה היא מלאכה רגישה ומסובכת ולכן מוהל מומחה הוא גם להלכה בעדיפות ראשונה, אחר כך כדאי שהמוהל יהיה תלמיד חכם, ירא שמים. בנוסף יש עדיפות גדולה למוהל שהוא כהן.
יש מקרים נדירים בהם נולד תינוק מהול או חצי מהול, בריתות כאלו הם מסובכות יותר, גם תינוק שנולד מהול לחלוטין כמשה רבינו עדיין חייב לעבור ברית מילה שכוללת הקזת דם, במקרה כזה מומלץ לקחת מוהל מקצועי עם נסיון רב שידע לעשות את הברית כהלכתה.

תשלום למוהל על ברית מילה

נהוג שלא לדרוש תשלום על ברית מילה, ואמנם יש מוהלים שיסרבו לקחת תשלום אפילו סימלי על ברית מילה, ידועים סיפורים על צדיקי עבר שאף שילמו ונתנו מתנה למי שנתן להם למול את בנם, בימינו יש כמה אפשרויות, יש מוהלים שכעיקרון מתפרנסים ממקצוע אחר ומסרבים לקחת תשלום על בריתות, מקסימום ימליצו לאבל לתרום סכום כל שהוא לצדקה.
ישנם מוהלים שיסכימו לקבל תשלום כל שהוא, אבל כתשלום על השירותים הנלווים כייעוץ, ביקורי בית לאחר הברית והמשך טיפול, וישנם מוהלים שלמדו קורס מילה לצורך מקצוע תורני, ולכן יגבו תשלום על ברית מילה. מומלץ לברר לפני הברית מה נהוג אצל המוהל על מנת למנוע אי נעימויות.
 
בכל מקרה של ספק מומלץ להציע למוהל תשלום על טרחתו, ואם יסרב לא קרה כלום, הסכום המקובל לשלם נע בין 500 שקלים ל1500 שקלים תלוי במעמד ובנסיון של המוהל.

לימוד מילה בקורס מילה של מרכז דעת

בקורס מוהלים של מרכז דעת רוכשים ידע מקיף תאורטי פרקטי ומעשי על הלכות מילה, הקורס מקיף את כל הלכות מילה ואף נותן ידע פרקטי על מנת לצאת לשוק שמוהל מוסמך בסיום הקורס מקבל כל בוגר תעודת מוהל מוסמך, מתעניין בלימוד קורס מילה? כנס לעמוד הקורס ותקבל את כל הידע הנדרש

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן