חופה בחתונה יהודית: המדריך המלא

הרב שמואל גנוט

מהות חופת החתונה היהודית: משמעותה

חתונה יהודית היא שילוב מיוחד של מסורות, סמליות ורוחניות עמוקה וכל פרט מוטבע במשמעות. חלק מרכזי בטקס היפה הזה הוא החופה. חופת החתונה הינה כמובן יותר מסתם מתקן מושך את העין והחופה טומנת בחובה שפע של סמליות.

 

רקע היסטורי של החופה

שורשי החופה שקועים עמוק בהיסטוריה היהודית ונושאים אחורה לתקופת המקרא. מסורת קדושה זו ראתה חלוף מאות שנים, עדות מתמשכת לאמונתו וחוסנו של העם היהודי. החופה תמיד הייתה ייצוג סמלי של ביתם של בני הזוג.

 

המשמעות הרוחנית של החופה

בבסיסה, החופה היא סמל לבית שבני הזוג יבנו יחד. ארבעת המוטות והכיסוי מקבילים לביתם של אברהם ושרה, שאוהליהם היה פתוח מכל עבר, מסביר פנים לכל. זוהי שאיפה עבור הזוג הטרי, תזכורת לבנות בית מלא באהבה, חום ואירוח.

במסגרת קורס מדריכות כלות שלנו במכון דעת נלמדים המנהגים וההלכות הנוגעים לחתונה וכל המידע הדרוש בכדי ללוות את הכלה ביום שמחתה באופן כשר ומשמח.

מרכיבים מרכזיים בחופת חתונה יהודית

יופייה של החופה טמון בפשטותה. המבנה שלה צנוע, אך כל חלק עשיר במשמעות.

 

מבנה החופה

בבסיסה, החופה מורכבת מבד או טלית, מתוחה או נתמכת על פני ארבעה מוטות. המבנה נותר לרוב פתוח מכל עבר, מסמל הזמנה ללא תנאי לקהילה אל חייהם ואל ביתם.

 

כיסוי החופה

כיסוי החופה, לרוב פיסת בד מעוטרת או טלית, נושא סמליות כפולה. הוא מייצג את הנוכחות של הקב"ה וההגנה על בני הזוג ומסמל את גורלם המשותף, חיים השזורים זה בזה תחת אותה קורת גג.

 

מיקום החופה

באופן מסורתי, החופה מוצבת בחוץ, מתחת לכוכבים. נוהג זה הוא קריצה להבטחה האלוהית שניתנה לאברהם האב שצאצאיו יהיו רבים כמו הכוכבים בשמים. לפיכך, החופה מתחת לשמים הפתוחים עומדת כאות לברכה אלוהית לנישואים משגשגים ופוריים.

 

הליכה לחופה

הטקס מתחיל בתהלוכה. החתן, מלווה בהוריו, תופס תחילה את מקומו מתחת לחופה. ואז הכלה, גם היא בליווי הוריה, עושה את דרכה לחופה. תהלוכה זו מסמלת את המסע של בני הזוג אשר עוזבים את בתיהם כדי ליצור אחד חדש ביחד.

 

הטקס מתחת לחופה

במסגרת החופה מנחה הרב את הטקס. הוא מברך את ברכות האירוסין על כוס יין, שאותו בני הזוג חולקים. החתן מניח את הטבעת על אצבע הכלה ואומר את ההצהרה: "הרי את מקודשת לי בטבעת זו כדת משה וישראל". לאחר מכן מגיע שלב קריאת הכתובה, שהיא למעשה חוזה הנישואין, בפני העדים.

בהמשך קוראים שבע ברכות, על ידי הרב או על ידי אורחים נבחרים. ברכות אלו מפצירות בחסד עליון, ומודות לשם על הבריאה, השמחה והאהבה בין בני הזוג. לאחר הברכות, בני הזוג חולקים כוס יין נוספת.

הטקס מגיע לשיאו ברגע שבירת הכוס. החתן מנפץ כוס בעזרת הרגל, והאורחים מגיבים בצעקות נלהבות של "מזל טוב!" מעשה זה משמש כתזכורת לחורבן בית המקדש בירושלים ולמחויבות המתמשכת לזכור אותו, גם בעתות שמחה.

 

לסיכום, חופת החתונה היהודית, או החופה, היא יותר מסתם חלק מהטקס אלא סמל, הצהרה והבטחה! החופה מסמלת יצירת בית חדש, חלל מלא באהבה, כבוד הדדי וברכות אלוהיות. כשאתם עומדים מתחת לחופה, אתם לא רק מתחת לחופה, אתם תחת עדות לחיים שאתם עומדים להתחיל ביחד. בין אם תבחרו בחופה מסורתית או כזאת שתבטא את הסגנון האישי שלכם, זכרו מה היא מסמלת ונשאו זאת עמכם תוך כדי מסע בחייכם המשותפים.

 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן