ההבדל בין מילה על ידי רופא למוהל

הרב שמואל גנוט

שיעור בנושא ברית מילה

הורה בציבור החרדי שנולד לו בן, הוא לא מתלבט בכלל. בדרך כלל הוא יקרא למוהל מוסמך וירא שמים שיבצע את הליך המילה. אך במגזר הלא דתי, הורים רבים עומדים בפני הדילמה הבאה: אילו הבדלים יש בין ברית מילה על ידי רופא לבין ברית של מוהל. ואולי בכל אופן כדאי להיעזר בשירותיו של מוהל או רופא.

הסיבות להתלבטות

הדילמה נוצרה בגלל השוק שנפרץ בשנים האחרונות שיותר ויותר אנשים התחזו למוהלים וגרמו נזק בלתי הפיך לתינוקות. הורים רבים אינם מבחינים בהבדל בין מוהל מקצועי מומחה לבין נוכל. בלית ברירה פנו לרופא לו יש תעודה. 

לכן חשוב לבחור מוהל מנוסה ומוסמך. שהוסמך לכך בקורס מוהלים מוכר וקיבל תעודת הסמכה מגוף מוכר רשמית כמו מרכז דעת ואישור מוהל מטעם הרבנות הראשית לישראל בהתאם לצבירת בריתות בפועל. 

רופא יכול לשמש כמוהל? 

חשוב לדעת שלא כל רופא יכול לבצע ברית מילה. הוא חייב לעבור הכשרה והסמכה הלכתית לכך. 

ההבדלים: 

רופא שלמד מילה, הוא בדרך כלל יהיה בעל ידע בכירורגיה אורולוגית. 

מוהל מוסמך לא למד את כירורגיה, למרות שהוא לומד גם את הפן הכירורגי – מעשי בכדי לדעת את מה שאפשר וצריך לדעת בתחום. בכדי להתמודד עם סיבוכים שיכולים להיווצר במהלך ברית המילה. 

כיון שלמול צריך מומחיות רבה ולימודים. חשוב לקחת מוהל ירא שמים ואחד שהוסמך לכך, על מנת לבצע את הברית בצורה בריאה ונכונה לתינוק. רופא רגיל שלמד ברית מילה, לא תמיד יהיה אדם דתי, מה שיעיב על כל הטקס הדתי של ברית המילה, כיון שלא תמיד הרופאים בקיעים בהלכות הברית, או שהם משתמשים במכשור שנפסל לפי ההלכה. 

ניסיון: 

בדרך כלל מוהל מומחה זה מוהל שעוברים תחת ידיו עשרת מילות בחודש. כך שיש לו ניסיון שלא יגרם כאב מיותר לתינוק. לעומת זאת אצל רופא שמוהל, נכון שיש לו את הידע הרפואי, אך בפן הפרקטי של הברית פחות תדיר אצלו.  והכאב שיכול לחוש התינוק הוא גדול. 

הרדמה מקומית: 

רק רופא מוסמך יכול לתת זריקת הרדמה מקומית לתינוק. למוהל אסור להזריק כי הוא אינו רופא. אלא יכול לפני הברית למרוח משחה מאלחשת. בדרך כלל מוהלים אינם מבקשים זריקה שתרדים את המקום. אלא נותנים יין לתינוק, והיתרון בכך שזה לא רק הזרקה מקומית אלא מטשטשת את התינוק. ועוזרת לו לעבור את הברית עם פחות כאב. ובפן ההלכתי, חלק מהפוסקים אוסרים לבצע הרדמה מקומית. 

חשוב לדעת: 

בעת הברית המוהל לוקח אחריות מלאה על בריאות התינוק. מספר הסיבוכים שנוצרים בעקבות עשיית ברית מילה מגיע לאחוז אחד, ואין הבדל אם הברית נעשתה על ידי מוהלים מוסמכים או על ידי רופאים.

לסיכום: 

אם אתם בוחרים מוהל, תבדקו שהוא עבר בהצלחה קורס מוהלים, תבקשו המלצות ממנו או המלצות מחברים ומשפחה. בקורס מילה של מרכז דעת אנו מלמדים את כל הפרקטיקה הדרושה לביצוע ברית המילה הן בפן הילכתי והן בפן המעשי. הקורס מוהלים של מרכז דעת מוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל. 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן