האם מותר לקצר רצועות תפילין?

הרב שמואל גנוט

קורס משפצי תפילין

מזל טוב, הבן שלכם חוגג בר מצווה. קניתם לו זוג תפילין מהודרות אצל בתים מאכער, האיש האמון על עשיית התפילין, מקצוע שאפשר לרכוש בקורס משפצי תפילין

 

לפעמים רצועות התפילין שעשה משפץ התפילין ערוכות מידי

הנה, מסתבר שרצועות התפילין ארוכות.  ואז מתעוררות אצלכם כמה שאלות נפוצות.

האם מותר לקצר רצועת התפילין ארוכה מדי? מהו האורך המינימלי של רצועות התפילין מבחינה הלכתית? עם איזה כלי מקצרים? מה עושים עם הרצועה הגזורה? "מרכז דעת" בשיתוף קורס משפצי תפילין מגיש סיכום הלכתי לשאלות.

מהו האורך המינימלי של רצועת תפילין?

תפילין של יד – כל זה תלוי באורך ידו של מניח התפילין. צריך לסובב את הרצועה שמונה סיבובים על היד ולכרוך שלוש פעמים את הרצועה על האצבע האמצעית, לאחר מכן יש לסובב את הרצועה על כף היד ולקשור. העיקר שאורך הרצועה תאפשר לעשות צורת האות שי"ן על גב היד.

תפילין של ראש –  השולחן ערוך (סימן כ"ז סעיף יא) כותב: "ישלשל הרצועות שיהיו תלויים לפניו ויגיעו עד הטבור או למעלה ממנו מעט". המשנה ברורה כותב בשם הטור שהרצועה הימנית תגיע עד למקום המילה והרצועה השמאלית תגיע עד הטבור. 

האם מותר לקצר את רצועת התפילין כשהיא ארוכה מדי?

למעשה, מותר לקצר רצועות תפילין ארוכות. עדיף לקצר אותן לפני הנחת התפילין הראשונה כדי שלא תצטרכו לשים אותן בגניזה. רצועות התפילין נעשות קדושות לאחר השימוש בהם לצורכי מצווה וקיצור של הרצועה מראש יחסוך לכם כאב ראש. ניתן גם למדוד את התפילין לפני השימוש הראשון.

באיזה כלי מותר לחתוך את רצועות התפילין?

אם לא הניחו את התפילין, אפשר לקצר במספרים ובסכין. אם כבר הניחו את התפילין, עדיף שלא לחתוך את הרצועה בכלי חיתוך ממתכת מטעם האיסור "לא תניף עליהם ברזל". הבית הלוי חלק ג' (סימן ג אות ג) כותב שמנהג העולם להקל בזה. לעומת זאת, המגן אברהם כותב שיש להיזהר בכך. מנהג העולם לחתוך בסכין.

מה עושים עם הרצועה הגזורה?

אם לא הניחו את התפילין, אפשר לזרוק אותן לפח. אם כבר השתמשו ברצועה, צריך לגנוז את השאריות כדין תשמישי קדושה.

 

רוצים לדעת עוד על העולם המרתק של ייצור תפילין? בקורס משפצי תפילין של מרכז דעת תלמדו את כל ההלכות המעניינות והדרך שבה תפילין באות לעולם.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן