איך עושים ברית מילה בגטו?

הרב שמואל גנוט

ברית מילה בגטו ורשה

בימים אלו להשיג מוהל מומחה זה נראה דבר כל כך קל להשגה שלא ניתן לדמיין מצב שונה. אבל לפני פחות ממאה שנה יהודים עברו שבעה מדורי גהינום בשביל לקיים את המצווה. בגטו ורשה לא היה קורס מוהלים. מוהל מומחה היה מצרך נדיר וסיפורי ניסים רבים נוצרו מכך. כאן תקראו על אחד מהם.

באמצע חורף תש"ג, כאשר בגטו ורשה השתרר משטר דיכוי, ממש כמו במחנה ריכוז נאצי, בא אלי האדמו"ר הקדוש מפיאסצאנה הי"ד והזמינני ללכת איתו לערוך ברית מילה בחשאי, באחד מבתי הגטו שעל הגבול.

הרבי מפיאסצנה היה מוהל מומחה, אבל בתנאי הסכנה של הגטו לא רצה למול את הילד – שהיה צריך למולו במילה שלא בזמנה – בלי נוכחותו של רופא מנתח כמו ד"ר סולובייצ'יק. 

נאלצתי איפוא לאמץ את כל כוחותיי כדי להשיג "צו תנועה" מיוחד עבור ד"ר סולובייצ'יק, בתואנה שעליו לטפל בבעיה רפואית דחופה שהתעוררה לאחד מאנשינו בבית המלאכה שלנו.

עד יומי האחרון לא אשכח את החוויה הזאת!

על פי פקודת הרבי הקדוש גייסתי מניין יהודים. כולנו הלכנו בדרך רחוקה ומסוכנת, מתחת לאפם של הנאצים, הרחובות היו מלאים בערימות שלג, כל פסיעה ופסיעה היתה בחזקת סכנה, כל יהודי שנתפס ברחובות הגטו, צפוי היה להיהרג בו במקום.

נכנסנו לבית צפוף, בו מצאנו את אם הילד שפרצה בבכיות נוראות, בכיות קורעות לב.

התברר שבעלה, אבי התינוק, נלקח ממנה למחנה העינויים באזור לובלין, והיא היססה כל הזמן האם למול את הבן…

אולי אם לא יהיה מהול, תוכל להסתירו אצל משפחה גויית ולהצילו. אך מכיוון שהיא מודאגת מאד לגורל בעלה הזקוק לרחמים, החליטה שאיננה רוצה להחזיק יותר בביתה ילד ערל ולכן היא מבקשת למול את בנה, והיא מתפללת ומתחננת לפני ריבון העולמים שבזכות זו מצוות ברית המילה, יציל השם את בעלה, באשר הוא שם… 

לשמע התחנונים האלה פרצנו כולנו בבכי נרגש, וכך, תוך שטף דמעות, נערכה הברית. עוד ילד יהודי טהור וזך נכנס בבריתו של אברהם אבינו ע"ה.

 

ספורו של ר' אברהם הנדל (משרידי העסקנים בגטו ורשה): 

ערוך מתוך הספר 'בקדושה ובגבורה', ר"י גרינוואלד, פרק 'בבריתו של אברהם אבינו'.

רוצה להיות מוהל מומחה מהשורה הראשונה? קורס מילה של מרכז דעת הוא המקום בשבילך! הרשם עכשיו למחזור הקרוב.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן