מה הקשר בין כאבי רגליים ללימוד הלכות שמיטה??

הרב שמואל גנוט

קורס משגיחי כשרות

מספר הרה"ג רבי שמואל ברוך גנוט שליט"א, מחברם של ספרי הלכה נודעים ומראשי ישיבת משאת המלך באלעד על מה שהוא מלמד בקורס משגיחי כשרות כהכנה לשחיטה  

המתנה לר' חיים קנייבסקי

לקראת סוף חורף התשע"ד נכנסתי לתפילת מנחה במעונו של מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א, כדי לדבר עימו בדברי תורה לאחר התפילה. התפילה הסתיימה וכ- 100 המתפללים שעמדו בחדר ובחדרים הסמוכים, רצו להתברך ממרן שליט"א ולדרוש בעצתו.
נכדיו של מרן שליט"א הציעו לי להמתין מעט, עד שההמונים יעברו ויתברכו במהירות וכך אוכל לדבר עם מרן שליט"א ביתר נינוחות. נעמדתי מאחורי רבנו שליט"א והמתנתי, בעודי מקשיב בחצי אוזן לשאלות השואלים, שעברו במהירות יחסית.

כאבי רגליים לעת זקנה

ניגש בן ישיבה ובידו מכתב ארוך. הבטתי בבלנק המודפס. התנוסס עליו שמו של אחד מגדולי מרביצי התורה באירופה. סימנתי לבחור שאני מסתכל בדף והוא נענע בראשו. במכתב כותב אותו גדול בתורה שהוא הגיע לאחרונה לגיל שבעים והוא סובל קשות מכאבים ברגליו.
הוא מפרט את כאבי הרגליים שלו וכותב בפרוטרוט שהוא פישפש ומישמש במעשיו וחיפש בנפשו מדוע הקב"ה הענישו בכאבי הרגליים, אך לשווא. הוא לא חטא ברגליו, ככל הידוע לו. הוא מבקש מרבנו שליט"א ברכה ועצה מה עליו לעשות, כדי שרגליו יתרפאו והוא לא יסבול מכאבים.

שילמד הלכות שביעית…

מרן שליט"א קרא את כל הדף ואמר לשליח, כנראה נכדו של אותו גדול בתורה, שימסור לו רפואה שלימה. "תגיד לו שאמרתי שילמד שביעית", אמר מרן שליט"א.

השליח שאל: "ללמוד משניות שביעית?" ונכדו של הגר"ח, ידידי רבי אריה קניבסקי שליט"א אמר בקול שאכן כן, הרב אומר שילמד משניות מסכת שביעית, אך הגר"ח שליט"א הרים את ידיו ואמר: "לא, לא רק משניות. שילמד את הכל, משניות, את כל הסוגיות בש"ס על שביעית, את הירושלמי, רמב"ם, הכל, כל מה שיש על שביעית!"…

מה הקשר למצוות שמיטה?

לאחר ששאלתי את שאלותיי, תהיתי בפני בני הבית מה הקשר בין כאבי רגליים לבין לימוד הלכות שביעית, וקיבלתי תשובה נפלאה.
בתורה הרי כתוב שהקב"ה ציווה את הברכה על שומרי השביעית, גם בשנה השישית והשמינית, ומרן הגר"ח שליט"א סבור שבשנה השישית ניתן ללמוד ענייני שביעית, להיחשב על ידי כך כשומר – שביעית ולזכות על ידי כך גם לברכה המיוחדת שהקב"ה העניק לשומרי – השביעית, כבר בשנה השישית.
כך שאם לאותו גדול בתורה כואבות הרגליים, או שזקוק הוא לישועה בכל נושא, כדאי לו (וגם לנו) ללמוד הלכות שביעית ולזכות לאותה ברכה מיוחדת, כבר בשנת התשפ"א, ולא לחכות רק לשנה הבאה!

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן