מה ההבדל בין נאמן כשרות למשגיח כשרות

הרב שמואל גנוט

משגיח כשרות במסעדה

ההלכה: 

בהלכה בדיני כשרות יש מושג של "עד אחד נאמן באיסורין".  ולעניין זה כל יהודי בעל עסק ששומר תורה ומצוות, היה מספיק בכדי להגיד שהאוכל כשר. והיינו סומכים עליו. 

החוק 

בפועל נושא הכשרות מלא בהלכות רבות, ולכן חוק איסור הונאה בכשרות במדינת ישראל קובע שכל בעל עסק לממכר אוכל מחויב למכור אוכל כשר לפי מה שנפסק בהלכה. ומכאן נגזר התפקיד של משגיח כשרות. משגיח כשרות תפקידו לוודא שהעסק שמוכר את המוצרים או מגיש אוכל לסועד יהיה כשר לפי ההלכה. 

משגיח כשרות: 

משגיח כשרות תפקידו לאכוף את ההוראות שהרבנות הראשית לישראל קובעת, או כל גוף שמטעמו הוא מועסק. מעליו יש רב מקומי שמפקח על עבודת המשגיח. בכדי לדעת שעושה את עבודתו נאמנה. 

הצורך במשגיח כשרות: 

בעבודת המשגיח יש המון עניינים שעליהם הוא אמור לפקח. כמו ניפוי קמח, הפרשת חלה, בדיקת חסה שלא יהיו בה חרקים. הפרשת תרומות ומעשרות. בדיקת עופות. ברירת קטניות, מדליק את האש. ולמעשה כל אוכל שנכנס לבית העסק חייב לעבור את אישורו של המשגיח.

הכשרה: 

למשגיח יש אחריות גדולה. כל סועד שאוכל תחת הכשרות. סומך עליו בעיניים עצומות. ולשם כך המשגיח צריך להיות איש ירא שמים שעבר הכשרה בקורס משגיחי כשרות וקיבל לכך תעודה המוכרת מטעם הרבנות הראשית לישראל. הרבנות הראשית לישראל נותנת סמכות לכמה גופים פרטיים לבצע קורס הכשרה למשגיחי כשרות. "מרכז דעת” הוא אחד מהגופים שיש לו קורס משגיח כשרות שמוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל. 

שכר משגיח כשרות: 

בדרך כלל המשגיח מקבל את המשכורת שלו מגוף הכשרות שמטעמה הוא עובד. ולא מבעל העסק. בכדי שלא יהיו ניגודי עניינים בין המשגיח לבעל העסק. שלא יהיה מחויב וחושש מבעל העסק. 

משגיח כשרות עובד בכמה מסעדות או העסקים. כשהוא עובר מעסק לעסק. ומפקח על הכשרות. 

נאמן כשרות: 

נאמן הכשרות הוא עובד של המסעדה שנמצא במסעדה או בעסק בכל שעות היום. בדרך כלל הוא עובד כשאר העובדים של המסעדה. הוא יכול להיות עובד מטבח או עובד ניקיון. 

הכשרה:

נאמן הכשרות אינו צריך לעבור קורס הכשרה למשגיח כשרות. אלא צריך שיהיה אדם השומר תורה ומצוות. גוף הכשרות סומך עליו שהוא מפקח על כשרות האוכל בזמן שהמשגיח לא נמצא במקום.

השכר של נאמן כשרות: 

נאמן כשרות מקבל משכורת מבעל העסק בו הוא עובד.

החיסרון: נאמן הכשרות נטול הכשרה מקצועית וכוון שהוא עובד מן המניין הוא תלוי בבעל העסק. 

היתרון: הוא נמצא כל שעות העבודה בעסק.

 

אם אתם חושבים ללמוד קורס משגיח כשרות אתם מוזמנים ליצור קשר, אנו במרכז דעת נשמח לענות לכם על כל שאלה. 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן