האם צריך להשגיח על כשרות צבעי מאכל?

הרב שמואל גנוט

צבעי מאכל בממתקים

מה אתם יודעים על צבעי מאכל? הידעתם שכמעט כל מזון שאתם מכניסים לפה יש בתוכו צבע מאכל? למה נועד הצבע מאכל? ולמה חשוב לרכוש מוצר בכשרות מהדרין?


אם נשאל את המבוגרים שבינינו, הם בוודאי יאמרו שהחיים שלנו היום נוחים וקלים הרבה יותר מפעם. אם פעם כמעט כל תהליך הכנת המזון היה מתבצע על ידי בבית, הרי שהיום העולם התקדם שנות דור. כשאנחנו נכנסים לסופרמרקט הקרוב יש שפע בלתי נתפס. ואכן, הממתקים תופסים מקום של כבוד בשורות המדפים. כמעט אין ממתקים שאין בהם צבעי מאכל שונים. איך אנחנו כיהודים שומרי כשרות רואים את הנושא?

על כך משיבים רבני "מרכז דעת" במאמר הבא: 

מה זה צבע מאכל?

צבע מאכל הוא צבע המוסף למזון או למשקה, מופק מכל מיני חומרים שנפרט בהמשך, כדי לשנות את מראהו. אגב, השימוש בצבעי מאכל התחיל עוד בימי קדם. קיים תיעוד היסטורי, כי כבר בימי יוון ורומי, צבעו את היין. והיו אנשים שתפקידם היה לפקח ולבדוק האם גוון היין מלאכותי, או שזהו צבעו הטבעי. 

בשביל מה צריך לשנות את הצבע של המאכל? אתם בטח שואלים.

שתי סיבות בדבר:

  • הצבע נועד לתת למאכל מראה יפה ומגרה יותר. לולא זאת פחות אנשים יקנו את המוצר…
  • עוד סיבה, בתוך צבע מאכל יש חומרים שמשמרים את הצבע המקורי שלו. ללא חומרי הצבע, עלולים במשך הזמן המוצרים לאבד מצבעם וממראם. הם גם נועדו להגן על המזון מפני חיידקים או פטריות.

באילו מוצרים יש צבעי מאכל?

בין המאכלים שמוסיפים להם צבעי מאכל נמנים: גלידות, חמצוצים, סוכריות גומי, טופי, מרציפן, בצק סוכר, קרטיבים צבעוניים, דגני בוקר, שקדי מרק, פסטרמות ונקניקים.

ככל שצבעו של המאכל בוהק יותר, סביר להניח שהוא מכיל צבע מאכל מלאכותי. רבים מהם נמצאים אפילו בפירות ובפירות היבשים המתועשים. ואל תטעו, הצבע בעצמו לא נחשב למזון.

צבעי המאכל נחלקים לשתי קבוצות: 

  • צבעי מאכל המופקים מחומרים סינטטיים, כמו נפט ופחם או תרכובות כימיקלים. כמובן, חומרים אלו מזיקים לבריאות, אך לא זה הנושא המרכזי לשמו נתכנסנו. 
  • צבעי מאכל המופקים מחומרים טבעיים, שמיוצרים מעולם החי והצומח בעיקר כמו כרוב סגול, סלק, כורכום, גזר, תמצית פפריקה וזעפרן. 

אמנם, רוב היצרנים משתמשים בחומרי צבע מאכל המופקים מחומרים סינטטיים, ולא בצבעי מאכל טבעיים – פשוט כי הם יקרים יותר.

איך נדע אם יש צבע מאכל במזון?

על פי החוק בישראל, על כל יצרן מזון, לציין על התווית את רשימת המרכיבים. מה שנשאר ללקוח לדעת, זה כיצד לקרוא אותם. רוב הפעמים אנחנו, אנשים מהשורה, לא מבינים מה כתוב.

ולכן נסביר:

צבעי המאכל יופיעו על התווית בתור מספר הצמוד לאות E, שזה בעצם EUROPE – אירופה. הכוונה לתקן האירופאי המסודר לפי מספרים של חומרי גלם, וצבעי מאכל הם חלק מהם. כל חומרים שמהם מייצרים את צבע המאכל מתויקים בקבוצת 100E עד 200E . לכן, אם נראה לדוגמה את המספר 180E הכוונה לפיגמנט רובין. אם כתוב 150E זהו צבע מאכל קרמל, העשוי מהשחמת סוכר, טבעי ולא מזיק.
אגב, כל משגיח כשרות שלמד בקורס משגיחי כשרות של "מרכז דעת" יודע כמובן היטב, לקרוא ולהבין את כל סוגי רכיבי המזון.

האם כל צבעי המאכל כשרים?

התשובה היא שתלוי לפי שתי הקבוצות שהזכרנו לפני שורות מספר.

אם מדובר בצבעי מאכל המופקים מחומרים כימים ונפט, לא קיימת בעיית כשרות. אלא אם כן, מעורב בתוכם חומרים מהצומח ומהחי.

לעומת זאת בחומרים הטבעיים, כאן צריכים נותני הכשרות לבדוק שהם מופקים מחומרים כשרים ולא מן החי. 

הנה מספר דוגמאות לצבע מאכל שאינו כשר:

צבע מאכל (E161) המופק מחרקים, דגים ונוצות ציפורים. 
צבע מאכל (E163) המיוצר משיירי ענבים שנסחטו ליין. במקרה כזה אם צבע המאכל מיוצר על ידי גוי, חל עליו איסור 'סתם יינם'.
צבע מאכל (E101) המשמש כוויטמין B2, עלול להכיל חמץ.
רבני "מרכז דעת" מספרים, שלאחרונה התגלה שצבע המאכל של השוקולד, מיוצר מצואה של מקקים, צבע מאכל כחול מיוצר מנחשים, צבע מאכל אדום שמורחים על דובדבנים מיוצר מדם של מקקים. 

לסיכום:

כאשר קונים ממתקים, חשוב מאד לראות שיש לממתק כשרות "מהודרת". כי מאחורי ייצור החטיף או הג'לי, יש חומרי גלם רבים שעלולים להיות כרוכים במגוון חששות ואיסורים.

מה ההבדל בין כשרות מהדרין לכשרות רגילה?

בכשרות מהודרת מדקדקים הרבה יותר מכשרות רגילה, וההשגחה שם יותר עקבית וצמודה. ולענייננו, בכשרות הבדצ"ים יש מעבדות שבהן בודקים כל מאכל ומאכל, ומפרקים אותו לגורמים, כדי לדעת ממה הוא נוצר. כדי לדעת בדיוק אם מוצר הוא כשר, צריך השגחה מדויקת ביותר. 
חלק מהכשרי 'מהדרין', הם: הרב לנדא, הרב מחפוד, שארית ישראל, הרב רובין, נווה ציון, בית יוסף, בד"ץ העדה החרדית ירושלים, בד"ץ מנשסטר הרב אשר וועסטהיים.

נושא הכשרות מסקרן אתכם? מעמדם ההלכתי של חומרי הגלם מעניינים אתכם?

ב"מרכז דעת", אנו מלמדים את כל העניינים והאתגרים הרבים העומדים לפתחו של משגיח כשרות. אם אתם חושבים על לימוד קורס משגיח כשרות, מוזמנים לפנות אלינו. נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה. 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן