אתגרים של משגיח כשרות בבית מלון

הרב שמואל גנוט

קורס משגיחי כשרות

בית מלון זה בית עסק המאכיל אלפי אנשים ביום. לכן להיות בתפקיד משגיח כשרות בבית מלון, זה דורש יצירתיות גמישות בזמנים, יחסי אנוש מעולים בכדי להסתדר עם השפים, העובדים והמלצרים ושאר נותני השירות במלון. כל זה ללא התפשרות על נושא הכשרות. לרוב הקריטריון העיקרי של מתארחים דתיים במלון הוא רמת הכשרות. כיוון שחלק מרכזי מהחוויה בשהות במלון הוא חדר האוכל. במאמר הבא נספר לכם על האתגרים העומדים בפני משגיח כשרות בבית מלון. רק מי שלמד קורס משגיחי כשרות ידע להתמודד עם כל האתגרים האלו.

אתגר השבת:

עבודה של משגיח כשרות בבית מלון היא שבעה ימים בשבוע. גם בשבת המטבחים מוציאים אוכל. (כמובן שכל הבישול וההכנות נעשים טרם השבת) תחשבו לדוגמה על שבת בבית. ההכנות רבות, מלשים מיחם לקפה ועד להכנת תמצית תה בערב שבת. להניח את הדגים הבשר והמרק על הפלטה או בתנור ששומר על חום קבוע.
גם בבית מלון, על כל אלה ועוד המשגיח צריך לבדוק שהכל נעשה בנוהל שבת. כל דיני אמירה לגוי בשבת מגיעים לכלל מעשה בבית מלון. רוב העובדים במטבח אינם יהודים. וצריך לנהוג על פי ההלכה. איך ומה להגיד. אגב גם לאינו יהודי אסור להנמיך את האש.

כמו כן יש לשים שעוני שבת בתנורים. ולבטל את האפשרות לדלת אוטומטית. כמו כן שלא יהיה פתיחת דלתות על ידי כרטיס. אלא רק על ידי מפתח מכני. אחרת אורחי המלון יכשלו בהדלקה בשבת.  

לכן אין מציאות כזו שאין משגיח שנוכח גם בשבת בבית מלון. 

לינה בשבת:

בדרך כלל בית המלון ירצה להעסיק משגיח כשרות שגר בסמוך לבית מלון. אך אם אין אפשרות כזו. יצטרכו לסדר למשגיח ולבני משפחתו חדרים לשבת. בכל מקרה הפיקוח של משגיח כשרות נעשה סביב השעון.

מטבח חלבי ומטבח בשרי: 

בשונה ממסעדות, בבתי מלון יש גם מטבח חלבי וגם מטבח בשרי. ולכן האתגר של משגיח כשרות הוא עולה על עבודתו הרגילה של משגיח במסעדה.

המשגיח צריך לבדוק שיש הפרדה מלאה בין המטבחים. שחומרי הגלם אינם מתערבבים. ושיש שני מחסנים נפרדים. גם לגבי המזנון צריך הפרדה מלאה. בפרט שמודבר באוכל חם. 

חייבים לסמן את תבניות האפייה וכן את שאר הכלים החלביים בדרך כלל בצבע כחול, ואת הכלים הבשריים בצבע אדום. בכדי שתהיה הפרדה ברורה. וכן שלא תהיה חלוקת אוכל בשרי וחלבי מקבילה באותו הזמן. ההפרדה צריכה להיות הן בזמן השטיפה והן בזמן הכנת האוכל.

גם ביגוד העובדים צריך להיות שונה לעובדים במטבח הבשרי ולעובדים במטבח החלבי.

הכשרה לפסח: 

למי מאתנו לא קשה לנקות בית של ארבעה חדרים לפני פסח? בבתי מלון שמארחים בפסח יש מאות חדרים שצריך לנקות אותם מכל פירור של חמץ. צריך להכשיר מטבחים חלביים ובשריים ענקיים. ולהגעיל אלפי סכו"ם. אנחנו מדברים על פרוצדורה ענקית, הדורשת המון משאבים ואלמנטים. 

לסיכום: 

עבודת משגיח כשרות מאתגרת במיוחד אך מלאת סיפוק ושכר נאה בצידה. במרכז דעת לומדים את כל תורת ההשגחה על המזון בבתי מלון בקורס מקיף ומקצועי מטעם הרבנות הראשית לישראל, נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת ללימוד קורס משגיח כשרות. 

 

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן