איפה עובד משגיח כשרות?

הרב שמואל גנוט

משגיח כשרות

משגיח כשרות יכול למצוא את עצמו בהרבה מקומות שונים בארץ ובעולם. עבודתו מצריכה אותו לגמוא אלפי קילומטרים ברכב ובמטוס. זוהי עבודת קודש שמתן שכרה בצידה. 

בימינו אנו, נושא האוכל סבוך במיוחד. בפרט שישנם הרבה חומרי גלם שצריך להכיר אותם.. בלימוד קורס משגיחי כשרות עוברים על מגוון עצום של הלכות כשרות כי משגיחי הכשרות צריכים להיות בקיאים בפרטים רבים בנבכי הכשרות. על כן יש ביקוש גדול למשגיחי כשרות. משגיח כשרות עובד בהרבה מקומות שונים ומגוונים. במאמר הבא, מבית "מרכז דעת" נפרט לכם את המקומות שבהם משגיח כשרות עובד ומהם האתגרים העומדים לפתחו.  

עבודה במסעדות: 

אחת מהעבודות הקלאסיות של משגיח כשרות היא השגחה במסעדות. בדרך כלל, תפקידו הוא שטיפת ירקות ושלל סוגי עלים כמו חסות, פטרוזיליה וכוסברה. כמו כן, ביצוע הפרשת תרומות ומעשרות על פי ההלכה, בדיקת חומרי גלם הנכנסים למסעדה. משגיח הכשרות נמצא בזמן קבלת הבשר למסעדה, וחייב לנעול את המקרר במנעול כשהמפתח נמצא רק בידיו. 

עבודה בצבא:

בשונה מעבודה במסעדה בה המשגיח עובד 5/6 ימים בשבוע, משגיח כשרות בצבא נוטל עליו אחריות גדולה של אספקת אוכל כשר לאלפי חיילים גם בשבת. 

כל תפקוד המטבח הצבאי הכולל הפרדה בין בשר לחלב הוא באחריותו.

עבודה בבתי חולים: 

עבודת המשגיח מתבטאת בבדיקת כשרות מוצרי המזון שנכנסים לבית החולים. עליו לפקח על הכנת המזון במטבח על פי כללי ההלכה תוך שימת לב באילו כלים שמים את האוכל, לפי חלוקה לבשר וחלב. תפקיד משגיח הכשרות כולל הפעלת בית הכנסת והתפילות, נתינת מענה לשאלות הלכתיות של חולים, ייעוץ לצוות בית החולים בבעיות הלכתיות המתעוררות כמו טומאת כוהנים, מעליות שבת ועוד. 

עבודה בבתי מלון: 

כמות האוכל במטבחי בית המלון היא גדולה. תפקיד משגיח כשרות בבית מלון דורש יצירתיות, גמישות בזמנים ויחסי אנוש מעולים כדי להסתדר עם כלל צוות המלון מהשפים במטבח עד המלצרים ושאר נותני השירות במלון. 

נוהל שבת: 

עבודת המשגיח בצבא, בבתי מלון ובבתי חולים נמשכת שבעה ימים בשבוע. גם בשבת המטבחים מוציאים אוכל (כמובן שכל הבישול וההכנות נעשים טרם השבת). כל פעילות המלון נכנסת לנוהל שבת. אותו נוהל שהמשגיח לומד בקורס משגיחי כשרות. 

ההכנות לפני שבת הן רבות. 

  • להעביר למצב שבת את המיחם 
  • הכנת תמצית תה בערב שבת 
  • חימום אוכל בשבת כגון הנחת הדגים, הבשר והמרק על הפלטה או בתנורים השומרים על חום קבוע. 
  • לשים שעוני שבת בתנורים. 
  • בדיקת מעליות שבת 
  • ביטול דלת אוטומטית בכניסה למלון. 
  • ביטול פתיחת דלתות על ידי כרטיס ופתיחתן על ידי רק על ידי מפתח מכני. שאם לא כן, אורחי המלון יכשלו בהדלקה בשבת.  

לכן אין מציאות כזאת שאין משגיח שנוכח בבית מלון גם בשבת.

יש מקומות שבהם יש שני מטבחים:

הן בעבודה בצבא והן בעבודה בבתי מלון ובבתי חולים, בשונה ממסעדות, יש שני מטבחים נפרדים, בשרי וחלבי. בקורס משגיחי כשרות מלמדים את התלמידים כיצד להתמודד עם האתגרים האלה. 

משגיחי כשרות לא מעט טסים לעבודה לחוץ לארץ:

משגיחי כשרות עשויים לצאת פעמיים בשנה לתקופה ארוכה של כמה חודשים למפעלים המייצרים מזון או כלי אוכל ברחבי העולם, שמייבאים אותם לארץ. האתגר מתבטא בעיקר במרחק הרב מהמשפחה, בחוסר במניין ובאי ידיעת השפה המקומית. 

כיום, בעידן הטיסות הזולות, גם הציבור הדתי והחרדי טס לחו"ל ואתו מגיעה הדרישה לבתי מלון ולמסעדות כשרים. כמעט בכל ערים המרכזיות והמתוירות בעולם תוכלו למצוא בתי מלון ומסעדות כשרות למהדרין שמחזיקות משגיח כשרות צמוד. לכן יש צורך גדול במשגיחי כשרות בחו"ל. 

עבודת משגיח כשרות מאתגרת במיוחד אך מלאת סיפוק, ושכר נאה בצידה. בקורס משגיחי הכשרות של "מרכז דעת", מלבד הפן ההלכתי היבש, מלמדים בפרקטיקה את התלמידים כיצד מתמודדים באופן יום יומי עם האתגרים הרבים הניצבים בפני המשגיחים בעבודת קודש זו. הקורס מוכר מטעם הרבנות הראשית לישראל. נשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה הנוגעת ללימוד קורס משגיח כשרות.

הירשם לניוזלטר שלנו

דילוג לתוכן